2021 PBA Rookie Draft round up: Williams at No. 4, Pasaol slips to Meralco at No. 9 | Inquirer Sports

2021 PBA Rookie Draft round up: Williams at No. 4, Pasaol slips to Meralco at No. 9

By: - Reporter / @BLozadaINQ
/ 06:49 PM March 14, 2021
Alvin Pasaol

FILE – Alvin Pasaol was a force to reckon with during his UAAP days as the main man of the UE Red Warriors. Photo by Tristan Tamayo/INQUIRER.net

MANILA, Philippines — A slew of big men dominated the first round of the 2021 PBA Rookie Draft with six of the picks outside of the top three all playing the traditional post-up position.

It was a point guard, however, that headlined the remainder of the round with TNT selecting Mikey Williams as the fourth overall pick.

ADVERTISEMENT

Williams, who stands at 6-foot-1, had already been expected to go to the Tropang Giga and that prediction ultimately became a reality with the Cal State Fullerton product learning from the likes of veteran star Jayson Castro.

The first round, which had Joshua Munzon (Terrafirma), Jamie Malonzo (NorthPort) and Calvin Oftana (NLEX) as the top three picks, offered little surprise except for Alvin Pasaol slipping to Meralco at No. 9.

FEATURED STORIES

Pasaol, one of the best scorers in the UAAP during his time with the University of the East, could end up as one of the biggest steals in the draft.

Power forward Santi Santillan, selected fifth overall, is expected to beef up Rain or Shine’s already loaded frontcourt as he joins Beau Belga, Jewel Ponferada, Norbert Torres, and Prince Rivero.

The 6-foot-5 Santillan was a one-time UAAP champion and is also a Philippine international representing the country in the Fiba 3×3 World Tours.

A trio of centers was selected from the sixth to eighth spots with Ben Adamos, Larry Muyang, and James Laput going to Alaska, Phoenix, and Terrafirma, respectively.

Pasaol’s fellow 3×3 star Troy Rike was also drafted in the first round as the 11th overall pick by the Batang Pier.

Ex-Adamson star Jerrick Ahanmisi will join Magnolia’s vaunted backcourt as the 10th overall pick and he’s expected to provide floor spacing for Paul Lee, Mark Barroca, and Jio Jalalon.

Center Ken Holmqvist, who stands at 6-foot-8, was the last pick of the first round going to Barangay Ginebra.

ADVERTISEMENT

While big men dominated the first round, wingmen and guards prominently filled up the 12 selections in the second round with Brian Enriquez going to the Gin Kings as the 13th overall pick.

The 6-foot-3 forward withdrew his commitment to University of the East and instead jumped to the pro leagues with collegiate play halted by the COVID-19 pandemic.

Blackwater then, selected back-to-back in the second round, taking forwards Rey Mark Acuña and Joshua Torralba.

Filipino-Canadian wing Taylor Browne was chosen by Alaska as the fourth pick in the second round.

An intriguing prospect, Browne played for University of British Columbia in the 2019 Jones Cup where his squad played against Mighty Sports.

Franky Johnson, an MVP in the Chooks to Go Pilipinas 3×3, was the fifth pick in the second round and is expected to have a solid impact when he joins Rain or Shine.

Phoenix had the sixth and seventh picks in the second round with the 2020 Philippine Cup surprise team taking athletic guard Nicholas Demusis and scorer Aljun Melecio, a name that surprisingly dropped this low in the draft.

A UAAP champion, Melecio was a spitfire shooter for De La Salle and already came into his own early in his collegiate career when he won Rookie of the Year in 2016.

NLEX added depth in its wing positions when it chose University of the Philippines’ Dave Murrell for the eighth pick of the second round while point guard Alec Stockton of Far Eastern University went to Alaska as the ninth pick in the round.

Another team that had consecutive selections in the second round was Rain or Shine with the Elasto Painters opting to take guards Anton Asistio and 2015 UAAP Rookie of the Year Andrei Caracut.

UE product Mark Olayon was the second round’s final pick as he went to NorthPort.

The draft order is as follows:

Gilas Draft

1st: Jordan Heading (Terrafirma)

2nd: William Navarro (NorthPort)

3rd: Tzaddy Rangel (NLEX)

4th: Jaydee Tungcab (TNT)

1st round

1st: Joshua Munzon (Terrafirma)

2nd: Jamie Malonzo (NorthPort)

3rd: Calvin Oftana (NLEX)

4th: Mikey Williams (TNT)

5th: Santi Santillan (Rain or Shine)

6th: Ben Adamos (Alaska)

7th: Larry Muyang (Phoenix)

8th: James Laput (Terrafirma)

9th: Alvin Pasaol (Meralco)

10th: Jerrick Ahanmisi (Magnolia)

11th: Troy Rike (NorthPort)

12th: Ken Holmqvist (Ginebra)

2nd round

1st: Brian Enriquez (Ginebra)

2nd: Rey Mark Acuno (Blackwater)

3rd: Joshua Torralba (Blackwater)

4th: Taylor Browne (Alaska)

5th: Franky Johnson (Rain or Shine)

6th: Nicholas Demusis (Phoenix)

7th: Aljun Melecio (Phoenix)

8th: David Murrell (NLEX)

9th: Alec Stockton (Alaska)

10th: Anton Asistio (Rain or Shine)

11th: Andrei Caracut (Rain or Shine)

12th: Mark Olayon (NorthPort)

3rd round

1st: Dhon Reverente (Terrafirma)

2nd: Loren Brill (NorthPort)

3rd: Andre Paras (Blackwater)

4th: Antonio Bonsubre (NLEX)

5th: Kenneth Mocon (Rain or Shine)

6th: Ronnie De Leon (Magnolia)

7th: RK Ilagan (Alaska)

8th: Allen Enriquez (San Miguel)

9th: John Yasa (Meralco)

10th: Reymar Caduyac (Phoenix)

11th: Michael Simmonds (TNT)

12th: *Ginebra passed

4th round

1st: Michael Javelosa (Terrafirma)

2nd: Marvin Moraga (NorthPort)

3rd: Jun Manzo (Blackwater)

4th: Jose Presbitero (NLEX)

5th: RJ Argamino (Rain or Shine)

6th: Andrew Estrella (Magnolia)

7th: *Alaska passed

8th: Mohammad Salim (San Miguel)

9th: Luis Brill (Meralco)

10th: Max Hentschel (Phoenix)

11th: Joel Lee Yu (TNT)

12th: *Ginebra passed

5th round

1st: Immanuel Custodio (Terrafirma)

2nd: Carl Bryan Ravanes (NorthPort)

3rd: Kim Bayquin (Blackwater)

4th: Joseph Alcantara (NLEX)

5th: Philip Manalang (Rain or Shine)

6th: *Magnolia passed

7th: *Alaska passed

8th: Gregory Flor (San Miguel)

9th: *Meralco passed

10th: Jerie Pinoy (Phoenix)

11th: MJ Gozum (TNT)

12th: *Ginebra passed

6th round

1st: Terrence Tumalip (Terrafirma)

2nd: Seraj Elmejerab (NorthPort)

3rd: Jason Delfinado (Blackwater)

4th: Alberto Torres (NLEX)

5th: *Rain or Shine passed

6th: *Magnolia passed

7th: *Alaska passed

8th: Jeffrey Manday (San Miguel)

9th: *Meralco passed

10th: *Phoenix passed

11th: *TNT passed

12th: *Ginebra passed

7th round

1st: *Terrafirma passed

2nd: Jonico Rosales (NorthPort)

3rd: *Blackwater passed

4th: *NLEX passed

5th: *Rain or Shine passed

6th: *Magnolia passed

7th: *Alaska passed

8th: Luis Antonio Abaca

9th: *Meralco passed

10th: *Phoenix passed

11th: *TNT passed

12th: *Ginebra passed

8th round

1st: *Terrafirma passed

2nd: Jed Mendoza (NorthPort)

3rd: *Blackwater passed

4th: *NLEX passed

5th: *Rain or Shine passed

6th: *Magnolia passed

7th: *Alaska passed

8th: *San Miguel passed

9th: *Meralco passed

10th: *Phoenix passed

11th: *TNT passed

12th: *Ginebra passed

Read Next
Don't miss out on the latest news and information.

Subscribe to INQUIRER PLUS to get access to The Philippine Daily Inquirer & other 70+ titles, share up to 5 gadgets, listen to the news, download as early as 4am & share articles on social media. Call 896 6000.

TAGS: Alvin Pasaol, Ben Adamos, James Laput, Jerrick Ahanmisi, Ken Holmqvist, Larry Muyang, Mikey Williams, PBA, PBA Draft, Santi Santillan, Sports, Troy Rike
For feedback, complaints, or inquiries, contact us.


© Copyright 1997-2022 INQUIRER.net | All Rights Reserved

We use cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing, you are agreeing to our use of cookies. To find out more, please click this link.